Transelectrica acordă acestui proiect o sponsorizare ce acoperă 50% din suma totală necesară pentru reabilitarea integrală a acestor spaţii, estimată la circa 25.000 de euro.  Unul dintre spaţiile care vor fi reabilitate de Asociația PAVEL este centrul Casa Părinților, înființat acum aproape 20 de ani, la inițiativa Președintei Asociației, Olga Cridland. Casa Părinţilor este unul dintre primele proiecte iniţiate de Asociaţia PAVEL şi primul de acest gen din România, funcţionând continuu din 1998 şi până în prezent. Aici sunt găzduiţi gratuit copii bolnavi de cancer şi părinţii acestora, care vin din provincie pentru tratament.
Casa Părinţilor este un apartament social situat în zona Dristor (București), unde părinţii şi copiii pot avea acces cu uşurinţă, deoarece se află la distanţă aproximativ egală de cele trei spitale bucureştene în care copiii cu diagnostic oncologic pot fi trataţi. Centrul oferă un mediu plăcut, familial, însă fiind un spațiu dat în folosință cu aproape 20 de ani în urmă, necesită renovare. Lucrările de reabilitare la centrul dedicat părinților copiilor cu afecțiuni oncologice vor începe cel mai probabil în primăvara acestui an și vor consta în zugrăvire, înlocuire elemente de tâmplărie, achiziție de mobilier și electrocasnice noi, modernizare instalații sanitare și electrice.
„Experiența de internare în spital poate fi una dură, atât în cazul copiilor, cât și în cazul părinților, pentru care viața personală, socială și profesională ajunge să fie complet dată peste cap. Mai mult decât atât, cancerul este o boală care sărăcește. Chiar dacă o familie nu este neapărat nevoiașă atunci când copilul primește diagnosticul, în timpul lunilor sau anilor de tratament, condiția materială a familiei se modifică în mod considerabil, iar părinții ajung să nu mai aibă niciun fel de resurse financiare. Prin înființarea centrului Casa Părinților, le asigurăm părinților copiilor bolnavi posibilitate de cazare și masă gratuite, pentru a-și reface forțele pe timpul cât copiii se află internați în spital”, a precizat Olga Cridland, Președinta Asociației PAVEL.
Anual, doar costurile de întreținere și administrare ale acestui centru se ridică la peste 13.500 de euro. Astfel, lucrările de reamenjare vor fi demarate în câteva luni, cu sprijinul mai multor voluntari  care s-au oferit să ajute cu forță de lucru pro-bono (montaj de gresie-faianță sau serviciu de curățenie).
Prin sprijinul primit de la Transelectrica SA, Asociația PAVEL va putea oferi condiții de cazare și masă mult îmbunătățite celor care au nevoie de serviciile gratuite oferite în Casa Părinților.

Alba ca Zapada in vizita la cei 7 pitici!
2016-08-27

Un grup numeros (pana acum 130!!) de oameni inimosi din BCR s-au hotarat sa se alature initiativei doamnei Laura Ghioc, pentru a ajuta copiii si adolescentii bolnavi din IOB si Spitalul Fundeni.
Campania dansilor se numeste 'Alba ca Zapada si cei 7 pitici' (idea Laurei), o inspirata idee de a-i ajuta pe copiii care au diverse nevoi in perioada de spitalizare.
Lunar, 7 copii (pitici) din sectiile de oncopediatrie si hematologie pediatrica din spitalele mentionate vor primi ajutor divers, in functie de nevoile lor.
Cei 130 de sustinatori ai copiilor vor fi tot atatia Alba ca Zapada!

Eliza Nitescu si Claudiu Beletoiu, prietenii si sustinatorii copiilor bolnavi!
2016-08-26

Multumim din toata inima celor doi sustinatori constanti ai copiilor: Eliza Nitescu si Claudiu Beletoiu.
Pe parcursul anilor au organizat sau au participat la mai multe evenimente dedicate copiilor bolnavi si Asociatiei P.A.V.E.L.. Dar chiar mai mult, au indemnat si pe alti oameni, sportivi sau nu, sa se alature initiativei lor.
Cu aceasta ocazie, le multumim inca odata din toata inima si tuturor celor care initiaza evenimente sau participa la astfel de evenimente in numele copiilor; la fel, multumim din inima tuturor donatorilor!!!

Echipa PAVEL a participat la Onko Olimpiada de la Varsovia
2016-08-22

Si cu aceasta ocazie, le multumim inca odata din toata inima, tuturor, si celor care initiaza evenimente sau participa la astfel de evenimente in numele copiilor, dar si tuturor donatorilor!!!

29 Noiembrie 2017

Decembrie 2017

- directionand 2 % din impozitul pe venit catre Asociatia P.A.V.E.L. (cu FORMULAR 230 si FORMULAR 200)