COMUNICAT DE PRESĂ Asociația P.A.V.E.L. demarează un nou proiect, cu finanțare din partea Companiei Naționale “Loteria Română” S.A.

Școala de Spital - Școala pentru toți
2019-01-27

BRD

21 decembrie 2020

Asociația P.A.V.E.L. – asociația părinților care au copii bolnavi de cancer, a demarat în luna septembrie, luna deschiderii școlilor, un nou proiect educațional. Proiectul Școala de Spital – Școala pentru Toți este finanțat de către Societe Generale European Business Services, în cadrul programului We Care Together și are o durată de 10 luni. Scopul general al acestui proiect este prevenirea abandonului școlar și continuarea unei forme de instruire, în funcție de nivelul de educație, talentele și capacitățile fiecărui beneficiar în parte.

Obiectivele specifice ale proiectului sunt:
    asigurarea  accesului la educație în perioada spitalizării continue sau ambulatorie  pentru 200 copii și adolescenți în 3 clinici oncologice din București.
    facilitarea reintegrării sociale și educaționale pentru 200 copii/adolescenți care vor continua/reîncepe procesul educațional în școala de domiciliu.
    motivarea și implicarea a 200 părinți/aparținători în procesul continuu al educației copiilor și adolescenților cu cerințe educaționale speciale.

Asociația P.A.V.E.L. anunță încheierea cu succes a primului an al proiectului „Acces la servicii sociale integrate pentru copiii cu cancer”
2019-01-21

uw

21 ianuarie 2021

București, 19 ianuarie 2021 - Asociația P.A.V.E.L. – asociația părinților care au copii bolnavi de cancer, a derulat în cursul anului 2020, cu sprijin financiar din partea Fundației United Way România, primul an al proiectului „Acces la servicii sociale integrate pentru copiii cu cancer”. Scopul proiectului a fost creșterea speranței de viață a pacienților cu cancer, copii și tineri, prin informare și prin oferirea unor servicii complexe socio-psiho-educaționale, complementare celor medicale. Accesibilitatea la serviciile medicale de bază a crescut, iar pacienții și însoțitorii lor și-au îmbunătățit capacitatea psihoemoțională de a face față bolii.

19 Ianuarie 2019

Principalele activități desfășurate:

1. Acordarea de asistență socială și sprijin pentru acoperirea nevoilor de subzistență. Pe baza anchetei sociale și planului de intervenție se vor acorda beneficiarilor servicii directe de tipul: informare cu privire la obținerea unor drepturi, asigurarea accesului la servicii medicale specifice, facilitarea legăturilor cu organizații de specialitate din țară și străinătate care pot oferi servicii/sprijin pacienților, accesarea unor resurse în favoarea pacienților. Asistentul social va oferi copiilor și familiilor suport material și financiar pentru acoperirea unor nevoi urgente de subzistență: hrana corespunzătoare tratamentului, transport, medicamente care lipsesc din țară sau care există pe piața românească dar nu sunt asigurate de Casa de Asigurări de Sănătate, efectuarea unor investigații medicale vitale în diagnosticarea și monitorizarea tratamentului (RMN, CT, etc.), achiziționarea unor instrumente medicale care facilitează tratamentul (camere implantabile, catetere, etc.) sau proteze medicale etc.
  1. Asistență și consiliere psihologică individuală. În urma evaluării psihologice a beneficiarilor și stabilirea planului comun de consiliere și intervenție, pacienții copii/tineri și însoțitorii lor vor fi sprijiniți în redobândirea echilibrului psiho-emoțional și mobilizarea resurselor în scopul creșterii complianței la tratament.
  2. Activități de terapie prin arte combinate (ludoterapie, artterapie, terapie ocupațională). Se vor desfășura activități de animație și joc, pictură, lectură, sedințe de terapie prin muzică pentru detensionare, socializare, ameliorarea efectelor negative ale spitalizării, dezvoltarea imaginației și creativității.
  3. Activități de recreere și socializare – excursii sau acțiuni de respiro în afara spitalului. Aceste activități vor fi reluate în măsura în care starea impusă de pandemia cu Covid 19 va permite.
  4. Servicii de alfabetizare și dezvoltare a abilităților școlare. Specialiștii din proiect vor menține legătura cu instituția de învățământ unde sunt înscriși pacienții în scopul prevenirii abandonului școlar și vor face eforturile necesare pentru a sprijini continuitatea formării profesionale și/sau integrarea/reintegrarea pacienților.
  5. Găzduire gratuită în Casa Părinților pentru copiii și familiile care vin din provincie la tratament în București și care nu necesită internare, cu păstrarea tuturor regulilor de distanțare fizică și protecție sanitară.

Despre asociația P.A.V.E.L.

Asociația P.A.V.E.L. este una dintre cele mai active asociații de pacienți din România. A fost fondată de un grup de părinți cu copii bolnavi de cancer în mai 1996 și este o organizație nonprofit, apolitică și fără apartenență religioasă. Asociația oferă servicii socio-psiho-educaționale copiilor bolnavi de cancer și familiilor acestora: asistență socială, juridică și psihologică, terapii prin arte combinate, școală de spital, terapie multisenzorială, ajutor umanitar pentru situații de urgență, găzduire gratuită, tabere/excursii, evenimente speciale pentru copiii care își petrec zilele aniversare/sărbătorile în spital, campanii de conștientizare, etc.

Pentru informații suplimentare vă rugăm să ne contactați la numărul de telefon: 021.311.27.00, la adresa de e-mail: patricia.costea@asociatiapavel.ro, sau pe website www.asociatiapavel.ro

Patricia Costea

Manager Proiect