Meniu lateral stanga

Cauze ale cancerului la copii si tineri

Factorii care declanseaza cancerul la copii, de obicei, difera de cei care cauzeaza cancer la adulti, cum ar fi fumatul sau expunerea la toxine de mediu. Rar, poate exista un risc crescut pentru cancer în copilarie la copiii care au o afectiune genetica, de exemplu sindromul Down.

În cele mai multe cazuri, cancerul în copilarie este cauzat de mutatii genetice nemostenite sau modificari în genele celulelor în crestere. Deoarece aceste erori apar la întâmplare si imprevizibil, nu exista nicio modalitate eficienta de a le preveni. Multe cancere la copii apar, ca si la adulti, ca rezultat al mutatiilor genetice care duc la proliferarea celulara necontrolata. La adulti, aceste mutatii genice sunt determinate de expunerea la factori ambientali (fumat, azbest, radiatii ultraviolete).

Factorii de mediu care pot determina cancerele în copilarie sunt dificil de identificat, deoarece aceste boli sunt rare.

Mutatiile genetice care pot determina cancer pot aparea în perioada de dezvoltare fetala intrauterina. De exemplu, unul din 100 de copii se nasc cu modificarea genetica de risc pentru leucemii, dar numai unul din 800 dintre acestia fac leucemie.

Orice parinte trebuie sa stie:
 - Controalele medicale regulate sunt obligatorii;
-  Orice semn sau simptom de boala trebuie investigat, diagnosticat si tratat pâna la disparitie;
 - Orice schimbare în starea de sanatate a copilului trebuie atent analizat`a de medic si de parinti.

În functie de tipul de cancer, semnele si simptomele de debut pot fi diferite:
     - Cefaleea (durerea de cap), de intensitate progresiva, calmata initial de varsaturi, asociata sau nu cu semne neurologice (mers nesigur,  strabism, pareze) poate anunta o tumora cerebrala.

- Adenomegalia (cresterea în volum a ganglionilor limfatici) cu  localizari diferite (laterocervical, axilar, supraclavicular etc.) este  prezenta în leucemii, limfoame.

• Durerile osoase localizate pot însoti o tumora osoasa maligna. Acestea apar mai ales la adolescenti, în perioada de crestere accelerata.
  • Cresterea în volum a abdomenului printr-o formatiune tumorala se întâlneste în tumori renale si neuroblastoame abdominale.
    -Hepato-splenomegalia (marirea de volum a ficatului si/sau splinei) poate anunta o boala maligna (leucemie, limfom, hepatoblastom, etc.).
  • Asocierea de febra cu sindrom hemoragic (vânatai, sângerari) si paloare marcata este sugestiva pentru o leucemie acuta.
  Mai 2021