Alba ca Zapada in vizita la cei 7 pitici!
2016-08-27

Un grup numeros (pana acum 130!!) de oameni inimosi din BCR s-au hotarat sa se alature initiativei doamnei Laura Ghioc, pentru a ajuta copiii si adolescentii bolnavi din IOB si Spitalul Fundeni.
Campania dansilor se numeste 'Alba ca Zapada si cei 7 pitici' (idea Laurei), o inspirata idee de a-i ajuta pe copiii care au diverse nevoi in perioada de spitalizare.
Lunar, 7 copii (pitici) din sectiile de oncopediatrie si hematologie pediatrica din spitalele mentionate vor primi ajutor divers, in functie de nevoile lor.
Cei 130 de sustinatori ai copiilor vor fi tot atatia Alba ca Zapada!

• furnizare de materiale informative privind preventia, depistarea precoce si tratamentul cancerului;
    - furnizarea de suport material si financiar familiilor copiilor bolnavi, dar si altor pacienti bolnavi de cancer - in functie de posibilitati (proteze ortopedice, proteze mamare, scaune mobile, medicamente,..);
    - lobby si advovacy pentru drepturile pacientilor cu cancer.

Conform prevederii 2% din Codul Fiscal (art.57 si 84 din Legea nr.571/2003 privind Codul fiscal) ai optiunea de a decide cum sã fie cheltuiti 2% din impozitul pe venit (net anual impozabil). Aceastã suma nu e o donatie, nici o sponsorizare. De fapt, doar ‘bagati mana in buzunarul statului’ si directionati procentul de 2% pentru a ajuta. Pot parea sume mici, dar, potentialul lor poate fi semnificativ.
Trebuie sã se aleaga o singurã organizatie neguvernamentalã!! Alocarea a 2% nu este o obligatie! Este un drept si o optiune care aratã dorinta de a-i ajuta pe altii, de a decide ce se intampla cu impozitele noastre!
Aceasta suma va invitam s-o directionati pentru sponsorizarea Asociatiei P.A.V.E.L., ale carei activitati aveti ocazia sa le aflati din site-ul: www.asociatiapavel.ro sau vizitandu-ne la punctele de lucru.

Lupta cu maladia numita cancer este una de uzura si doar cei care o duc zi de zi stiu cat de grea este. In marinimia dumneavoastra aveti acum ocazia sa va alaturati noua si va asiguram ca banii dumneavoastra vor fi utilizati pentru ajutorarea celor napastuiti.

Astfel:

- ii ajutati pe cei suferinzi;
- va implicati in viata comunitatii;
- va exprimati un drept democratic;
- luati decizii privind fondurile din bugetul statului;
- va simtiti util si implicat într-o cauza care merita;

• Ce trebuie sa faceti ?

Daca sunteti salariat
- Completati FORMULAR 230 (format nou), utilizand ca model pentru completare Formularul 230 (Declaratia de venit global: « Cerere privind destinatia sumei reprezentand pana la 2 % din impozitul anual »), in 2 exemplare, cu datele d-voastra de identificare si cu datele noastre. Cititi si Instructiunile de utilizare ale acestor formulare.

Daca sunteti persoana fizica autorizata sau ati avut venituri din alte surse decat cele salariala (drepturi de autor, chirii, venituri din comisioane etc),
- Completati datele Asociatiei P.A.V.E.L.la rubrica 2% in FORMULAR 200 ( Declaratie speciala privind veniturile realizate in anul 2016), in 2 exemplare, la toate capitolele aferente tipului de venit obtinut, inclusiv capitolul III, formular pe care oricum aveti obligatia sa-l depuneti la Administratia Financiara.

Aceste formulare puteti sa le obtineti de la:
- Administratia Financiara a judetului/ sectorului de care apartineti
sau
- de la sediul nostru sau de pe site-ul nostru.

Nu va faceti probleme daca atunci nu cunoasteti suma corespunzatoare a 2% din impozit. Va fi calculata de catre organele fiscale.

La destinatia fondurilor veti trece:
- Denumire organizatie neguvernamentalã : Asociatia P.A.V.E.L.
- Adresa (de corespondenta): Sos. Mihai Bravu 311 - 313, Bl. SB 1, Sc. 1, Ap. 1, Sector 3, Bucuresti
- Cod de identificare fiscala : 8956076
- Cont Bancar (IBAN) : RO81BPOS71003031332ROL01 , BANC POST S.A., sucursala TITAN, sector 3, Bucuresti
sau:
- Cont Bancar (IBAN) : RO08BACX0000000271027000 , Unicredit Tiriac Bank, Bucuresti

sau:

- Cont Bancar (IBAN) : RO98RNCB0088151631140001 , BCR, Bucuresti

Acest formular trebuie depus anual pânã la data de 15 mai. Se depune direct la registratura organului fiscal în raza cãruia aveti domiciliul fiscal (Administratia Financiara), alaturi de copia dupa fisa fiscala sau prin scrisoare recomandatã cu confirmare de primire.

Sectorul de afaceri si mass media pot sprijni aceasta campanie , informand angajatii de aceasta oportunitate, scriind despre aceasta prevedere sau oferind spatiu publicitar pentru materialele campaniei (afis, pliante, spot TV si radio).
Convingeti- va prietenii sa procedeze la fel.

Implicati - va, nu lasati statul sa administreze aceste fonduri in locul d-voastra! Directionati 2% din impozitul pe venit (in perioada 1 ianuarie - 25 mai a fiecarui an) completand formularul 230 sau 200 si expediindu-l catre Administratia Financiara de resedinta.

Ianuarie 2019

- directionand 2 % din impozitul pe venit catre Asociatia P.A.V.E.L. (cu FORMULAR 230 si FORMULAR 200)