The word kinetotherapy originates from Greek and means "motion therapy". Since ancient times, the positive effects of physical exercises and massage have been known in terms of prevention or recovery of certain conditions (muscle pain, trauma, etc.).

The kinetotherapy program include: Medical gymnastics, manual therapy, medical massage, application of kinesiological or dynamic bands, and each patient benefits from a personalized treatment, depending on his diagnosis.

The child is not a miniature adult. It should be evaluated and treated specifically, which requires both a good knowledge of the child's affection and a good grasp of the techniques of reeducation and medical recovery taking into account the peculiarities of age.

In cancer patients, the kinetotherapy program can be implemented both before and after surgery and, similarly, can work with the patient before, during and after sessions of chemotherapy.

The purpose of kinetotherapy programs in pediatric oncology is recovery or functional rehabilitation: maintaining or increasing joint mobility, maintaining or increasing muscle strength, maintaining an articular and muscular tonus on a longer period of time.

The ultimate goal is to improve the quality of life of the patient, but also of the family, by offering non-pharmacological treatment for various symptoms. The kinetotherapy program can be considered as a "band aid" that greatly helps the patient, making good team with medical treatment, nutrition and psychological therapy that the patient receives.

Kinetotherapy uses passive or active techniques. For passive techniques there is no need for child participation because the movements are carried out by the physiotherapist, and for active techniques it is very important that the patient cooperate, on this based on the entire therapeutic process.

Children work best when they associate therapy with play, so the therapist provides the child with an open space in which to operate, gives him freedom, but carefully supervises the attainment of the objectives. It is important for the child to feel encouraged, to be treated with gentlenness and patience.

The underlying objectives of kinetotherapy are:

• Relaxation;
  • Correction of posture and body alignment;
  • Increased joint mobility;
  • Increased strength and muscle resistance;
  • Improve coordination, neuro-muscular control of movement and balance;
  • Increasing effort capacity;
  • Reeducation of sensitivity.

Kinetotherapy contributes significantly to increasing the quality of life of small patients with oncological diseases, both during and after the disease.

Aprilie 2021