Snoezelen Therapy

The P.A.V.E.L. Association created in 2014 a multisensory place – Snoezelen room at the Oncological Institute "Prof. Dr. Alexandru Trestioreanu" Bucharest, and the project beneficiaries are children suffering from cancer admitted or treated in an outpatient mode.

Mediul securizat și stimulativ Snoezelen, în care stimulii pot fi controlați în așa fel încât să nu deranjeze este foarte important, atât pentru reducerea stereotipiilor și a agresivității cât și pentru atingerea stării de calm, liniște și de bine. Mediul Snoezelen este de asemenea văzut ca un loc ideal pentru recuperarea emoțională a copiilor care au suferit proceduri medicale traumatizante precum vizitele la medic, operații sau spitalizare îndelungată. Acest mediu este creat anume pentru a stimula toate simțurile prin lumină, sunete, atingere, miros și gust.

The Snoezelen secure and stimulating environment, in which stimuli can be controlled in such a way that it does not disturb is very important, both for reducing stereotypes and aggression and for achieving calm, quiet and well-being. The Snoezelen environment is also seen as an ideal place for the emotional recovery of children who have undergone traumatic medical procedures such as doctor visits, surgeries or long-term hospitalization. This environment is created specifically to stimulate all senses through light, sound, touch, smell and taste.

Children diagnosed with an oncological condition and who support a number of very difficult treatments such as chemotherapy and radiotherapy face significant psychological problems and also in the plan of social functioning. Prolonged hospitalization creates a hostile, poor environment in sensory and cognitive stimuli for the child and non-compliant with his special needs arising with the difficult life he passes through. The treatment and medical procedures accompanying prolonged hospitalization produce irritability and anxiety, the child living this life situation as being very tense and traumatizing.

Snoezelen therapy given to children oncological patients helps to relieve psycho-emotional stress and achieve a state of relaxation that increases compliance to treatment. The time spent in the magical room will be an opportunity to escape from the daily program, remembrance, reharmonization with oneself and with parents, exploration and return to a childhood with less worry and pain.

Snoezelen therapy is a relaxing therapy that leads to well-being, reduces stress, aggressiveness, develops concentration, reduces pain and arouses laughter. The Snoezelen room is a space where children and parents feel safe, nothing bothers, everything is made for them to feel relaxed. It is like a journey to a carefree realm where they rediscover themselves, rediscover their love, and the disease remains at the door.

Aprilie 2021