Ziua Mondială a Cancerului
2018-02-03

Transelectrica acordă acestui proiect o sponsorizare ce acoperă 50% din suma totală necesară pentru reabilitarea integrală a acestor spaţii, estimată la circa 25.000 de euro.  Unul dintre spaţiile care vor fi reabilitate de Asociația PAVEL este centrul Casa Părinților, înființat acum aproape 20 de ani, la inițiativa Președintei Asociației, Olga Cridland. Casa Părinţilor este unul dintre primele proiecte iniţiate de Asociaţia PAVEL şi primul de acest gen din România, funcţionând continuu din 1998 şi până în prezent. Aici sunt găzduiţi gratuit copii bolnavi de cancer şi părinţii acestora, care vin din provincie pentru tratament.
Casa Părinţilor este un apartament social situat în zona Dristor (București), unde părinţii şi copiii pot avea acces cu uşurinţă, deoarece se află la distanţă aproximativ egală de cele trei spitale bucureştene în care copiii cu diagnostic oncologic pot fi trataţi. Centrul oferă un mediu plăcut, familial, însă fiind un spațiu dat în folosință cu aproape 20 de ani în urmă, necesită renovare. Lucrările de reabilitare la centrul dedicat părinților copiilor cu afecțiuni oncologice vor începe cel mai probabil în primăvara acestui an și vor consta în zugrăvire, înlocuire elemente de tâmplărie, achiziție de mobilier și electrocasnice noi, modernizare instalații sanitare și electrice.
„Experiența de internare în spital poate fi una dură, atât în cazul copiilor, cât și în cazul părinților, pentru care viața personală, socială și profesională ajunge să fie complet dată peste cap. Mai mult decât atât, cancerul este o boală care sărăcește. Chiar dacă o familie nu este neapărat nevoiașă atunci când copilul primește diagnosticul, în timpul lunilor sau anilor de tratament, condiția materială a familiei se modifică în mod considerabil, iar părinții ajung să nu mai aibă niciun fel de resurse financiare. Prin înființarea centrului Casa Părinților, le asigurăm părinților copiilor bolnavi posibilitate de cazare și masă gratuite, pentru a-și reface forțele pe timpul cât copiii se află internați în spital”, a precizat Olga Cridland, Președinta Asociației PAVEL.
Anual, doar costurile de întreținere și administrare ale acestui centru se ridică la peste 13.500 de euro. Astfel, lucrările de reamenjare vor fi demarate în câteva luni, cu sprijinul mai multor voluntari  care s-au oferit să ajute cu forță de lucru pro-bono (montaj de gresie-faianță sau serviciu de curățenie).
Prin sprijinul primit de la Transelectrica SA, Asociația PAVEL va putea oferi condiții de cazare și masă mult îmbunătățite celor care au nevoie de serviciile gratuite oferite în Casa Părinților.

Alba ca Zapada in vizita la cei 7 pitici!
2016-08-27

Un grup numeros (pana acum 130!!) de oameni inimosi din BCR s-au hotarat sa se alature initiativei doamnei Laura Ghioc, pentru a ajuta copiii si adolescentii bolnavi din IOB si Spitalul Fundeni.
Campania dansilor se numeste 'Alba ca Zapada si cei 7 pitici' (idea Laurei), o inspirata idee de a-i ajuta pe copiii care au diverse nevoi in perioada de spitalizare.
Lunar, 7 copii (pitici) din sectiile de oncopediatrie si hematologie pediatrica din spitalele mentionate vor primi ajutor divers, in functie de nevoile lor.
Cei 130 de sustinatori ai copiilor vor fi tot atatia Alba ca Zapada!

Lorem Ipsum este pur şi simplu o machetă pentru text a industriei tipografice. Lorem Ipsum a fost macheta standard a industriei încă din secolul al XVI-lea, când un tipograf anonim a luat o planşetă de litere şi le-a amestecat pentru a crea o carte demonstrativă pentru literele respective. Nu doar că a supravieţuit timp de cinci secole, dar şi a facut saltul în tipografia electronică practic neschimbată. A fost popularizată în anii '60 odată cu ieşirea colilor Letraset care conţineau pasaje Lorem Ipsum, iar mai recent, prin programele de publicare pentru calculator, ca Aldus PageMaker care includeau versiuni de Lorem Ipsum.

Iulie 2018

- directionand 2 % din impozitul pe venit catre Asociatia P.A.V.E.L. (cu FORMULAR 230 si FORMULAR 200)