15 martie – ultima zi de depunere a Formularului 230!

Due to the deficiency of personal from hospitals, quite often the parent becomes also the nurse of her/his child, besides her/his role as moral upholder. A child treated with cytostatics, Prednison and similar drugs, with side effects known well by many, is very weak and his appetite is almost non-existent or, opposite. As a result, the child needs constant care.
The parent is the one who feeds and keeps clean her/his child while in hospital. Sometimes the parent is the one who surveys the administration of the drugs in time.
And when they share the room with an orphan child, they become the temporary foster parents of this one. Also the parents are the ones who survey the hygiene of their child during hospitalization, by asking to the personnel to clean the room and to change the laundry.

In spite of all these, nowhere in Romania you could find a place in hospitals reserved for the relaxation of the parents. This relaxation meaning 30 minutes of resting in an armchair while your child sleeps. It's no way for them to have some privacy after a night spent near the bed of her/his child. Mostly of them can not afford to pay a stay over the night at a hotel.

To help the parents for this purpose, we succeeded in creating a resting house for them, where they can come and stay for free during the treatment of their child.
The house is also used by families whose child must do radiotherapy as outpatient, or must come in Bucharest for medical control from time to time, or as a place for some of activities or meetings of the members, team or volunteers. For many children and teens and their families this place was and is a HOME.

This house was opened on 10th of October 1998, in the presence of the Romanian president and of other visitors from abroad.

Since the beginning, in Parents House there were registered many, many entries: parents and children.
The house has three dorms prepared with all the necessary things and a livingroom, a kitchen with all necessary, two bathrooms, balconies. This is a five-room flat, the fifth room being the office of P.A.V.E.L. An administrator has care of registering and welcoming the people and is keeping clean the place. The House is a cosy home.

The flat was bought and furnished by the Dutch foundation Kinderen in Nood in 1997, from Bussum and offered with rent free to Association P.A.V.E.L., to be used for the program Parents' House till 2014, when was sold then to P.A.V.E.L. Association.

During the years, different people, companies and organizations helped us to improve the living conditions in this place. We thank all very much!

Our future plan is to create such of place close by the complex of hospitals Fundeni.

In order to access the House, a person has to reserve a place with at least one week before. Free access has a parent with a child who is on oncological treatment, for a limited time.  Thus more families can benefit of a break.

You may phone at 021 3442885 (Parents'House or PAVEL House) or at 021 3112700 (PAVEL Center).

The address is:
Association P.A.V.E.L.
Sos. Mihai Bravu 311 -313, bl. SB1 311 -313. bL. SB1, sc. 1, ap. 1, sector 3, Bucharest (near McDonald Dristor).

Aprilie 2019

- directionand 2 % din impozitul pe venit catre Asociatia P.A.V.E.L. (cu FORMULAR 230) pana la 15 martie 2019