Alba ca Zapada in vizita la cei 7 pitici!

Alba ca Zapada in vizita la cei 7 pitici!
2016-08-27

Un grup numeros (pana acum 130!!) de oameni inimosi din BCR s-au hotarat sa se alature initiativei doamnei Laura Ghioc, pentru a ajuta copiii si adolescentii bolnavi din IOB si Spitalul Fundeni.
Campania dansilor se numeste 'Alba ca Zapada si cei 7 pitici' (idea Laurei), o inspirata idee de a-i ajuta pe copiii care au diverse nevoi in perioada de spitalizare.
Lunar, 7 copii (pitici) din sectiile de oncopediatrie si hematologie pediatrica din spitalele mentionate vor primi ajutor divers, in functie de nevoile lor.
Cei 130 de sustinatori ai copiilor vor fi tot atatia Alba ca Zapada!

Eliza Nitescu si Claudiu Beletoiu, prietenii si sustinatorii copiilor bolnavi!
2016-08-26

Multumim din toata inima celor doi sustinatori constanti ai copiilor: Eliza Nitescu si Claudiu Beletoiu.
Pe parcursul anilor au organizat sau au participat la mai multe evenimente dedicate copiilor bolnavi si Asociatiei P.A.V.E.L.. Dar chiar mai mult, au indemnat si pe alti oameni, sportivi sau nu, sa se alature initiativei lor.
Cu aceasta ocazie, le multumim inca odata din toata inima si tuturor celor care initiaza evenimente sau participa la astfel de evenimente in numele copiilor; la fel, multumim din inima tuturor donatorilor!!!

Echipa PAVEL a participat la Onko Olimpiada de la Varsovia
2016-08-22

Si cu aceasta ocazie, le multumim inca odata din toata inima, tuturor, si celor care initiaza evenimente sau participa la astfel de evenimente in numele copiilor, dar si tuturor donatorilor!!!

Tabara de la Paltinis
2016-08-12

Tabara de la Paltinis a fost prima tabara pentru adolescenti organizata de noi si a avut loc in perioada 6 -11 august 2016.
Grupul a fost format din 21 de adolescenti, 1 mama si 4 insotitori din partea organizatiei noastre (Roxana Dumitru, Carmen Voiculescu, Gica Stanciulescu si un cadru medical). In toata perioada de tabara am avut si un mini autocar pentru grup.

27 August 2016

Campania este o forma de adoptie la distanta, despre care v-am vorbit de mai multe ori si care ne-am dori sa fie imbratisata de cat mai multi oameni din diverse companii! Vezi aici: https://www.facebook.com/asociatia.pavel/posts/524756167683302 si aici: http://www.asociatiapavel.ro/cum-puteti-ajuta

Pana acum, deja 7 pitici au primit ajutor! S-au cumparat 4 camere implantabile (4000 lei, toate 4), s-au strans bani pentru o examinare RMN (400 lei) si 2 pitici, care vor avea nevoie de transplant, vor avea bani (cate 1500 lei, fiecare) sa-si cumpere cele necesare pentru a se pregati pentru perioada de izolare si trasplant.
Intre timp, alte Alba ca Zapada au cumparat hainute si incaltaminte pentru piticii care aveau nevoie sau au strans bani, din care parintii acelor pitici sa poata cumpara acestea.
Ieri, spre surpriza echipei PAVEL si a copiilor si parintilor, 4 Albe ca Zapada ne-au vizitat si au discutat si cu copiii si cu parintii ce se aflau in sectie.

Multumim in numele copiilor, parintilor si a echipei PAVEL pentru aceasta intitiativa extrordinara! Fiti binecuvantati!
Avem speranta, ca pe termen lung cat mai multi pitici sa fie ajutati sa treaca cu bine aceasta perioada grea pentru ei!

La fel, speram ca, cat mai multi oameni sa urmeze exemplul grupului deosebit de oameni din BCR!
Pot aparea atat de multe povesti in care atat copiii, adolescentii, parintii acestora dar si donatorii pot deveni personaje de basm cu final fericit!
Ce poata fi mai extraordinar decat sa te apleci catre un copil sau o persoana care are nevoie de ajutor, sa rezonezi cu ceea ce este in inima acestuia si cu strigatul mut de ajutor?

Cateva citate, inspirationale pentru ce isi vor deschide inima:

Cea dintai si singura datorie esentiala a omului este caritatea, adica o neobosita justificare a bucuriei existentei.
Mircea Eliade

Aproapele tau este o oglinda în care îti vezi chipul înfrumusetat de o bucurie pe care tu însuti nu ai cunoscut-o înca si de o tristete pe care tu înca nu ai împartasit-o.
Khalil Gibran în Isus, Fiul Omului

Cand daruiesti esti caritabil,insa atunci cand dai,intoarce-ti fata ca sa nu vezi sfiala celui care primeste...
Kahlil Gibran

Gingasia si bunatatea nu sunt semne de slabiciune si disperare, ci manifestari ale puterii si hotarârii.
Khalil Gibran

A iubi sufletele din dragoste fata de Dumnezeu, iata ce ne face sa iubim pe toata lumea, sa intelegem, sa scuzam, sa iertam... Iubirea noastra trebuie sa fie in stare sa accepte multimea lipsurilor si slabiciunilor umane. Trebuie sa simtim o minunata caritate "vertitatem facientes in caritate", sa aparam adevarul fara sa ranim.
Sfântul Josemaria Escriva

Daca cineva îti va spune ca sufletul se duce odata cu trupul si ca ce moare nu se mai întoarce niciodata, atunci sa-i spui asa: floarea se ofileste, dar ramâne samânta tainica precum vesnicia vietii.
Khalil Gibran

Iulie 2017

- directionand 2 % din impozitul pe venit catre Asociatia P.A.V.E.L. (cu FORMULAR 230 si FORMULAR 200)